Претражи овај блог

Божидар Глоговац





Божидар Милованов Глоговац је рођен 10.01.1939. године у Дубровнику. Његов отац је био један од виђенијих Срба у том граду, па је морао на самом почетку Другог светског рата да бежи испред усташког ножа у свој, дакле и Божидаров завичај, село Моско код Требиња у Херцеговини.
У најранијој младости Божидар је звук гусала осетио као божански занос, а саме гусле као свету ствар. По образовању је филозоф, по вокацији песник, а провео је свој радни век у београдском "Југопетролу”, како би циници рекли точећи бензин у канте и читајући Канта.
И збиља, по сопственом казивању: Кантова етика, Његошева филозофија, Дучићева лирика и гусле су четири стуба на којима стоји његова целокупна духовна надградња. Наравно ту је и оно што је посисао са мајчиним млеком и понио у бели свет из родитељског дома на понос своје супруге Смиљане са којом је изродио дивну децу: кћерку Милицу и синове Милована и Богдана.
Пропевао је, како сам рече, у својој шездесетој години живота и тако се љуто завадио са законима биологије. Та завађа још траје и до сада је објавио шест књига песама од којих је прва под називом: "Рађајте”, за само годину дана доживела три издања, што је у књижевности редак случај. После тога рађале су се његове књиге: "Причешће”, затим "Даровна јабука”, па "Невидовне ране" пета под називом "Смиље”, и шеста „У камену“.
Његове песме се рецитују на светосавским академијама и анализирају на часовима српског језика у многим гимназијама широм Србије.
Песме које је изумио за гусларско певање могу се чути у многим српским домовима, јер касете на којима се налазе његове песме до сада су снимили народни гуслари: Славко Алексић, Ђорђе Копривица, Драган Малиџан, Саша Лакетић, Милош Шегрт, Никола Бошковић и Перо Вујовић.
Захвалан небесима и за оволико Божидар је тек однедавно почео да броји своје пензионерске дане.
Ако Господ учини да Михољско лето његовог књижевног стварања мало дуже потраје он се нада да оно главно тек треба да напише.
Нека му је срећа увек при руци и дај Боже да нас још који пут обрадује својим песмама, као што је то и до сада чинио.