
Проф др Мирко Брковић рођен је 2.10.1933. године у селу Велика (на Цакору), општина Плав, Република Црна Гора.
Школовао се у Велици, Пећи, Урошевцу, Приштини, Љубљани, Скопљу, Новом Саду. На Пољопривредном факултету у Скопљу дипломирао је 1962. године, последипломске студије завршио је 1973. године у Новом Саду, на истом факултету докторирао 1983. године.
У току свог дугогодишњег рада, прошао је све фазе рада: од стручног сарадника у производњи, стручним службама, научним институцијама и наставно образовним установама Универзитета.
Биран је у сва научна звања од истраживача, вишег научног сарадника до научног саветника. Упоредо је биран у наставна звања од доцента, ванредног професора до редовног професора.
У току свог четрдесетогодишњег рада у струци проф. др Мирко Брковић испољио је запажен успех у васпитном - образовном и научно - истраживачком раду. За свој научно истраживачки рад, више пута је писмено и новчано награђиван. Посебно му је драга Плакета додељена за дугогодишњи рад у Југословенском друштву за проучавање земљишта као потпредседнику друштва, Повеља додељена од стране Друштва виноградара и винара Републике Србије и на крају Захвалница у знак пажње за дугодишњи допринос у образовању и стручном усавршавању студената, додељена од стране Пољопривредног факултета Приштина.
Проф.др Мирко Брковић објавио је преко 100 научних и стручних радова у домаћим и страним часописима. Велики број својих радова је саопштио на домаћим и међународним скуповима, а често је по позиву саопштавао своје радове. Одржао је бројна стручна предавања на саветовањима, скуповима о пољопривредној производњи.
Аутор је два Универзитетска уџбеника. Аутор је две озбиљне студије из области пољопривредне производње. Аутор и коаутор је две обимне монографије из пољопривреде.
Урадио је преко 40 пројеката, стручних програма за развој пољопривреде. Објавио је преко 20 ревијалних чланака у домаћим стручним часописима. Студијска путовања и боравке обавио је у више европских земаља: Италији, Аустрији, Мађарској, Румунији, Бугарској, Грчкој, Кипру, Холандији, Пољској, Чешкој, Немачкој, Данској у циљу упознавања рада научно - истраживачких институција у тим земљама.
У свом дугогодишњем раду обављао је значајне одговорне функције у институцијама у којима је радио.
Као Универзитетски професор отишао је у пензију са 40 година радног стажа после присилног напуштања Косова и Метохије 1999.године.
![]() |