Претражи овај блог




Улотина памти ријечи краља Николе:
Најљепше село у Црној Гори!




Послије посјете новом руководству општине Андријевица, предсједнику Жељку Ћулафићу и потпредсједнику Веселину Ракетићу, делегација Српске народне одбране и часописа Глас Холмије у саставу: Бранислав Оташевић,предсједник издавачког савјета “Глас Холмије“ и секретар СНО, Горан Киковић,главни и одговорни уредник“Глас Холмије“ и предсједник СНО, Давид Лалић,члан издавачког савјета “Глас Холмије“ и потпредсједник СНО и Леко Петровић,члан предсједништва СНО, посјетила је Улотину и етно село “Кољено“,чији је власник Баћко Влаховић.

За Улотину је црногорски суверен краљ Никола казао да је то најљепше село у Црној Гори. Да је краљ Никола Петровић био управу и ми смо се увјерили тога лијепога 21.октобра 2020.када смо посјетили овај прелијепи крајолик између Лима и Зелетина.Треба рећи да је Улотина насеље у општини Андријевица у Црној Гори. Према попису из 2003. било је 243 становника (према попису из 1991. било је 292 становника). У насељу Улотина живи 186 пунољетних становника, а просјечна старост становништва износи 41,6 година (38,9 код мушкараца и 44,6 код жена). У насељу има 87 домаћинстава, а просечан број чланова по домаћинству је 2,79. Становништво у овом насељу веома је мјешовито и већину чине Срби. У последња четири пописа је забјележен сталан пад у броју становника.

“КОЉЕНО“ НИЈЕ САМО ЕТНО СЕЛО ОНО ЈЕ И МЈЕСТО КУЛТУРНИХ ДОГАЂАЈА

На почетку Улотине на осмом километру магистралног пута Андријевица-Плав,испод планине Зелетин налази се етно село “Кољено“, на тераси ријеке Лим. Нашу дружину је братски дочекао наш домаћин весели и раздргани Братислав Баћко Влаховић, који нас је угостио у његовом ресторану, а специјалетит су била печена пилад, која су била много укусна или смо ми били гладни, али шалу на страну, јер Баћко је угледни угоститељ иако је дипломирани машински инжињер. Он је овдје 1997.године отворио кафану “Кољено“. Име кафане је дато по географском облику али има и неколико шаљивих прича које су описали гости када би се договарали да дођу у овај прелијепи објекат. Када би се пријатељи договарали они би се ударили по кољену и то је значило да иду у “Кољено“. Поред ресторана који са терасом може да прими 200 гостију, ту су и осам бунгалова направљених од дрвета за смјештај и преноћиште гостију, идеалних за одмор, које је лично изградио Баћко.У ресторану се већ 19.година организује и забавно-културна манифестација “Први глас Васојевића“,која је промовисала младе пјеваче који су касније настали и постали свејетски естрадни умјетници.Та манифестација се организује уз свестрану помоћи УТЕКСА и његовог предсједника угледног текстописца Милана Шошкића, који је својој родној Улотини подарио неколико пјесама а написао је и култну пјесму “’Ивана се кроз Беране шета“.Поред ове манифестације у Кољену су се одржале и многе промоције књига,ЦД,касета и других културно музичких програма. Посебно нам је било драго што смо посјетом овом мјесту ту затекли и поставку односно фото- излужбу Трифуна Матића,познатог фотографа који је овдје изложио фотографије старе и по сто година.


Са Баћком смо разговарали и о Улотини у прошлости и он нам је у намјери да се неком не замјери или да неког не заборави нерадо помињао имена из историјског трајања Улотине. Поред познатих политичара и друштвено политичких радника Буда Шошкића, Бранислава Шошкића, Вида Шошкића, Манојла, Југослава, Светислава Влаховића…спортисте Милутина Шошкића,голамана патизана и репразантивца свијета и других угледника какав је био композитор Аксентије Шошкић,који је подарио завичају доста пјесама и остао запанћен као врсни писац и боем,ту је и познати новинар почивши Томо Шошкић и многи други..

Тренутно је познат Улоћанин естрадни пјевач Игор Шошкић,који је управо из “Кољена“ стекао и задобио славу. Треба истаћи многи наши суграђани који су отишли далеко од завичаја нијесу га заборавили напротив помажу завичају и радо му се враћају а међу њима се посебно истиче Драгиша Миодрагов Ћулафић.

ОБРАЗОВАЊЕ СУ НАША ПРОШЛОСТ И НАША БУДУЋНОСТ

Село Улотина је имало школу на Крушеву и одавно захтијевају од Владе Црне Горе да се изнађе могућност за санацију старе школске зграде у мјесту Крушево. Наглашавају да су покретали иницијативу да се оронула зграда поправи и претвори у неку врсту музеја, али да се све завршавало само на покушајима.

– Искрено се надам да ће славни историјат школе на Крушеву коначно заинтригирати и ширу друштвену заједницу и да ће се изнаћи могућност за поправку оронулог објекта, који је оставио неизбрисиви просвјетитељски траг – навео је мјештанин Војо Шошкић.

Мјештани тврде да би овај објекат требало да се сврста под посебну пажњу и Министарства просвјете и Министарства културе и да се тако изврши његова детаљна санација. Подаци указују да је школа у Крушеву, као једна од најстаријих државних школа у Црној Гори, основана још 1882. године и да је скоро читаво једно столеће представљала културно- образовни центар читавог краја. Садашња школа у Улотини има само једног ученика.


УЛОЋАНИ СУ СЛОГОМ ИЗГРАДИЛИ ЦРКВУ

Становници андријевичког села Улотина захваљујући добротворном раду и прилозима успјели су да у овом мјесту подигну храм који плијени раскошном љепотом, изазивајући дивљење вјерника из читавог краја. Уз подсјећање да су градњу цркве почели 2010. године, мјештани наглашавају да се и на овом примјеру показало да су слога и заједништво главни предуслови за реализацију великих идеја. Подсјећају да је поменуте године темеље цркве, у присуству бројних вјерника, освештао и благословио епископ будимљанско никшићки Јоаникије. Црква у Улотини посвећена је Огњеној Марији, а саграћена је на мјесту које је у минулим вјековима било главно састајалиште њихових предака.

– Поучени сазнањем да је некада у долини Лима било на десетине православних цркава и манастира, прије неколико година одлучили смо да у средишту Улотине подигнемо храм који ће нас зближавати, уједињавати и који ће бити мјесто гдје ћемо се Богу молити. Цијело вријеме Бог нам је био од помоћи. То смо успјели захваљујући залагању и бројним донаторима и људима добре воље који су свесрдним радом и новчаним прилозима подржали читаву акцију, нагласио је наш саговорник Баћко Влаховић.

Улотина је позната и по меморијалном турниру “Игром против заборава“,који је ове године одржан по 46.пут .



Преузето са " СРПСКА 24 "